IX Festiwal 2018

Zapraszamy serdecznie na IX OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL JANUSZA GNIATKOWSKIEGO

SZCZEGÓŁY NA PLAKACIE!

Za nami IX Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego, który odbył się w dniach 08-10 czerwca br. Utalentowani uczestnicy, wspaniałe, profesjonalne Jury oraz Gwiazdy,

które wystąpiły podczas koncertu galowego – to wszystko sprawiło, że poziom Festiwalu był zachwycający.

Piątek (08 czerwca)

Trzydniowy Festiwal zainaugurowała wystawa prac laureatów Powiatowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych pt. „Janusz Gniatkowski – piosenka i osobowość” oraz materiałów, książek, zdjęć i kronik dotyczących twórczości Janusza Gniatkowskiego. Wystawa odbyła się w sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju i towarzyszyła nam w kolejnych dniach trwania Festiwalu.

Sobota (09 czerwca)

Sobota należała do uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski, aby zaprezentować swoje interpretacje piosenek Wielkiego Gniadego. Występujących oceniało profesjonalne Jury w składzie:

Andrzej Dyszak – znakomity parodysta i piosenkarz. Do dziś wystąpił w dziesiątkach programów telewizyjnych. Trasy koncertowe poza granicami to Australia, USA, Kanada, Anglia, Francja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Niemcy. W Niemczech występuje również z wiązanką największych przebojów Karela Gotta. Prasa niemiecka porównuje jego śpiew do głosu „Słowika ze Złotej Pragi”.

Edward Spyrka – kompozytor, dyrygent, dziennikarz muzyczny, wieloletni kierownik muzyczny i juror Festiwalu Piosenki w Opolu. Od samego początku dobry duch i juror Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

Orest Tsymbala – urodził się i mieszka we Lwowie. W 1994 r. Ukończył wydział aktorski wydziału wokalnego lwowskiego Instytutu Wyższej Muzyki im. Mikołaja Łysenko (obecnie Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna im. Mikołaja Łysenki). Ukraiński piosenkarz, autor wielu artystycznych projektów i miłośnik twórczości Janusza Gniatkowskiego. Ubiegłoroczna gwiazda Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego.

Każdy z uczestników prezentujących swoje umiejętności wokalne na scenie porajskiej „Bajki” otrzymał dyplom za udział oraz ręcznie robione upominki (breloki lub materiałowe tulipany), natomiast Jurorzy – domki z porajskimi emblematami, które wykonały uczestniczki warsztatu artystycznego Centrum Integracji Społecznej. Obdarowani zachwycali się kreatywnością i poziomem wykonania materiałowych „cudeniek”.

Dokonanie wyboru wcale nie było łatwe. Nie lada trudność sprawiło Jurorom podjęcie ostatecznej decyzji. Niespodzianką był występ i pierwsza nagroda zdobyta przez Grzegorza Lesińskiego – ojca ubiegłorocznego zdobywcy nagrody GRAND PRIX – Juliana Lesińskiego, teraz wiadomo po kim ten młody wokalista odziedziczył talent. Wszyscy uczestnicy, którzy zostali zaproszeni do niedzielnego koncertu laureatów, zdobywcy miejsc i wyróżnień, reprezentowali bardzo wysoki poziom. Trzeba jednak zaznaczyć, że poziom tegorocznego Festiwalu był bardzo wysoki i wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wyjątkowo, bowiem każdy zinterpretował utwory J. Gniatkowskiego oryginalnie i z wielką przyjemnością słuchało się wszystkich wykonań.

Niedziela (10 czerwca)

W tym roku, po raz pierwszy, również niedzielny Koncert Laureatów i Gwiazd, odbył się w sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju.

Licznie zgromadzonych gości powitał – w imieniu Organizatorów – Przyjaciel Gminy Poraj – Ryszard Rembiszewski. Krystynę Maciejewską-Gniatkowską – piosenkarkę, żonę wielkiego artysty, Honorowego Obywatela Gminy Poraj, wicestarostę myszkowską – Annę Sochę – Korendo, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju – Magdalenę Ryziuk-Wilk, kierownika Referatu Komunikacji Społecznej, Informatyki i Promocji Urzędu Gminy Poraj – Andrzeja Kozłowskiego i sekretarza Stowarzyszenia „Apasjonata”, prezesa Stowarzyszenia „Apasjonata” – Ewę Matuszczyk wraz z członkami Stowarzyszenia, sponsorów Festiwalu, współorganizatorów, patronów medialnych, fanów Janusza Gniatkowskiego, laureatów Festiwalu, artystów i wszystkich zgromadzonych. Niedzielny koncert oficjalnie otworzył wójt Gminy Poraj – Łukasz Stachera, który Festiwalowi kibicuje od samego początku. [- Cieszę się, że po raz kolejny możemy spotkać się w Poraju, by uczcić pamięć o Januszu Gniatkowskim – wybitnym artyście, Honorowym Obywatelu Gminy Poraj. Witam wszystkich państwa bardzo serdecznie i dziękuję, że przyjęliście nasze zaproszenie. Szczególnie gorąco dziękuję pani Krystynie Maciejewskiej za jej zaangażowanie i czas jaki poświęca w realizację i promocję tego Festiwalu. Dziękuję również członkom Stowarzyszenia „Apasjonata” i Gminnemu Ośrodkowi Kultury im. Janusza Gniatkowskiego. Dziękuję współorganizatorom, sponsorom i patronom medialnym. Na koniec gratuluję uczestnikom Festiwalu, którzy już za chwilę zaprezentują się przed państwem i dziękuję Artystom, którzy wystąpią w Koncercie Gwiazd. Dziękuję Ryszardowi Rembiszewskiemu – Przyjacielowi Gminy Poraj – że po raz kolejny zgodził się poprowadzić nasz Koncert. Pragnę już dzisiaj zaprosić wszystkich Państwa na kolejny – jubileuszowy – X Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego, którego finał odbędzie się na placu przed GOK w Poraju] – mówił wójt Łukasz Stachera.

Na scenie zagościli laureaci Festiwalu oraz zaproszone gwiazdy: Orest Tsymbala, Jolanta Kubicka, Michał Gasz i Julian Lesiński – ubiegłoroczny laureat nagrody GRAND PRIX Festiwalu. W trakcie Koncertu laureatom zostały wręczone nagrody, a wręczali je: Orest Tsymbala – członek Jury, wicestarosta myszkowska – Anna Socha-Korendo, Ewa Matuszczyk – prezes Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Janusza Gniatkowskiego „Apasjonata” i Wacław Cesarz – członek Stowarzyszenia oraz w imieniu ZASP-u – Ryszard Rembiszewski.