VIII Festiwal 2017

Za nami VIII Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego, który odbył się w dniach 09-11 czerwca br. Było wspaniale. Złożyło się na to kilka elementów.

Przede wszystkim utalentowani uczestnicy, doskonałe Jury oraz Gwiazdy, które wystąpiły podczas koncertu galowego. Sprzyjała nam również piękna, słoneczna pogoda.

Piątek (09 czerwca)
Trzydniowy Festiwal zainaugurował wernisaż listów fanów Janusza Gniatkowskiego oraz projekcja dwóch filmów: „Oj ni ma jak Lwów”, zrealizowanego przez TVP Katowice w 2017 roku oraz filmu o Januszu Gniatkowskim, który powstał na zlecenie Urzędu Gminy Poraj w 2015 roku. Wernisaż tym razem odbył się w sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju. Przybyłych gości, fanów Janusza Gniatkowskiego powitała dyrektor GOK w Poraju – Magdalena Ryziuk-Wilk, która również poprowadziła to piątkowe wydarzenie. Wśród zaproszonych gości można było zobaczyć: żonę artysty – piosenkarkę Krystynę Maciejewską-Gniatkowską, sekretarz Gminy Poraj – Marię Magdalenę Gurbałę, Janusza Świądra – autora książek o Januszu Gniatkowskim oraz Czesława Majewskiego – jurora sobotnich przesłuchań.
Podczas wernisażu zaprezentowano zbiór listów od wielbicieli do wielkiego artysty – Janusza Gniatkowskiego. Jest to tylko mała ich część, ponieważ w rzeczywistości była ich ogromna ilość, co świadczy o wielkiej sławie piosenkarza. [- W pewnym momencie Janusz Gniatkowski otrzymywał więcej kartek z życzeniami na święta niż pierwszy sekretarz i to nie podobało się ówczesnej władzy]- wspominał Janusz Świąder – pisarz.
O Januszu Gniatkowskim, o fenomenie jego głosu, umiejętności doboru repertuaru i osobowości wypowiadała się również Halina Borowiec, jedna z największych fanek artysty, która na festiwal przyjeżdża co roku.
Dla przybyłych gości został przygotowany słodki poczęstunek.

Sobota (10 czerwca)
Sobota należała do uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski, aby zaprezentować w swoim wykonaniu wybrane przez siebie piosenki Wielkiego Gniadego. Występujących oceniało profesjonalne Jury w składzie:
– Kazimierz Kowalski – śpiewak operowy, wieloletni Dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, a także dziennikarz muzyczny, telewizyjny i radiowy. W radiowej „Jedynce”, swojej cyklicznej audycji, z niedzieli na poniedziałek 11 czerwca 2017 roku, można było na żywo usłyszeć jego wywiad z Krystyną Maciejewską,
– Czesław Majewski – kompozytor, dyrygent, pianista oraz aktor – m.in. niezwykle popularnego Kabaretu Olgi Lipińskiej,
– Edward Spyrka – kompozytor, dyrygent, dziennikarz muzyczny, wieloletni kierownik muzyczny i juror festiwalu piosenki w Opolu. Od samego początku dobry duch i juror Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

Dokonanie ostatecznego wyboru wcale nie było łatwe. Jury czasem długo dyskutowało nim podjęło ostateczną decyzję. Chyba najłatwiej było w najstarszej kategorii. Tu nikt nie miał wątpliwości, że nagroda GRAND PRIX należy się Julianowi Lesińskiemu z Białegostoku. Zgodne w tej kwestii było Jury i publiczność, która w sobotę przysłuchiwała się występom uczestników. Ci którzy zostali zaproszeni do niedzielnego koncertu laureatów, zdobywcy miejsc i wyróżnień, reprezentowali bardzo wysoki poziom.

Niedziela (11 czerwca)
Koncert Laureatów i Gwiazd, który odbył się w amfiteatrze przy boisku „Orlik” w Poraju.
W imieniu Organizatorów, przybyłych gości powitał Przyjaciel Gminy Poraj – Ryszard Rembiszewski. Krystynę Maciejewską-Gniatkowską – dyrektora artystycznego Festiwalu, Honorowego Obywatela Gminy Poraj, wicestarostę myszkowską – Annę Sochę – Korendo, zastępcę wójta Gminy Poraj – Katarzynę Kaźmierczak, radną powiatu myszkowskiego – Danutę Służałek-Jaworską, przewodniczącego Rady Gminy Poraj – Andrzeja Pawłowskiego wraz z radnymi, Jadwigę Zasik – skarbnika Gminy Poraj, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju – Magdalenę Ryziuk-Wilk, kierownika Referatu Promocji Urzędu Gminy Poraj – Andrzeja Kozłowskiego, prezesa Stowarzyszenia „Apasjonata” – Ewę Matuszczyk wraz z członkami Stowarzyszenia, Janusza Świądra – autora książek o Januszu Gniatkowskim, Radę Sołecką Poraja na czele z Panią sołtys – Barbarą Caban, Halinę Borowiec wraz z mężem – największą fankę Janusza Gniatkowskiego, od zawsze związaną z Festiwalem, sponsorów Festiwalu, współorganizatorów, patronów medialnych, fanów Janusza Gniatkowskiego, laureatów Festiwalu, artystów i wszystkich zgromadzonych. Jako ostatni został przywitany gospodarz Gminy Poraj – wójt Łukasz Stachera, który objął patronatem honorowym to wydarzenie i oficjalnie otworzył Festiwal. [- Cieszę się, że już kolejny raz możemy spotkać się w Poraju, by uczcić pamięć o Januszu Gniatkowskim – wybitnym artyście, Honorowym Obywatelu Gminy Poraj. Witam wszystkich państwa bardzo serdecznie i dziękuję, że przyjęliście nasze zaproszenie. Szczególnie gorąco dziękuję pani Krystynie Maciejewskiej, która jest dobrym duchem tego Festiwalu, dziękuję za jej zaangażowanie i czas jaki poświęca w realizację i promocję tego Festiwalu. Dziękuję również członkom Stowarzyszenia „Apasjonata” i Gminnemu Ośrodkowi Kultury im. Janusza Gniatkowskiego. Dziękuję współorganizatorom, sponsorom i patronom medialnym. Na koniec gratuluję uczestnikom Festiwalu, którzy już za chwilę zaprezentują się przed państwem i dziękuję Artystom, którzy wystąpią w Koncercie Gwiazd. Dziękuję Ryszardowi Rembiszewskiemu – Przyjacielowi Gminy Poraj – że po raz kolejny zgodził się poprowadzić nasz Koncert] – mówił wójt Łukasz Stachera. Na scenie zagościli laureaci sobotnich przesłuchań, a po nich następujące gwiazdy: Sylwia Majchrzak – ubiegłoroczna laureatka nagrody GRAND PRIX Festiwalu, Krystyna Maciejewska-Gniatkowska, Wojciech Dąbrowski, Andrzej Dyszak, Roman Gerczak oraz gość specjalny Orest Tsymbala ze Lwowa. W czasie trwania Koncertu laureatom zostały wręczone nagrody, a wręczali je: wójt Łukasz Stachera, wicestarosta myszkowska – Anna Socha-Korendo, zastępca wójta – Katarzyna Kaźmierczak, w imieniu poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej nagrodę GRAND PRIX wręczała – Danuta Służałek -Jaworska, przewodniczący Rady Gminy Poraj – Andrzej Pawłowski, skarbnik Gminy Poraj – Jadwiga Zasik, wiceprezes Stowarzyszenia „Apasjonata” – Wacław Cesarz, sołtys Poraja – Barbara Caban oraz w imieniu ZASP-u – Ryszard Rembiszewski.
Laureaci VIII Festiwalu otrzymali nagrody rzeczowe i pieniężne, a zdobywca GRAND PRIX – dodatkowo nagrodę główną – wycieczkę do Brukseli ufundowaną przez poseł do europarlamentu – Jadwigę Wiśniewską. Dodatkowo Związek Artystów Scen Polskich uhonorował nagrodą Mirosława Podlejskiego – kompozytora piosenek o Januszu Gniatkowskim do słów Marka Gaszyńskiego i Haliny Borowiec. Podczas niedzielnego Koncertu Specjalnego, statuetki od Organizatorów za zaangażowanie w przygotowaniu Festiwalu i wieloletnią współpracę otrzymali: Poseł – Jadwiga Wiśniewska, Halina Borowiec, Mirosław Podlejski, ZASP i Wojciech Dąbrowski.

Organizatorzy Festiwalu: Gminny Ośrodek Kultury im J. Gniatkowskiego w Poraju, Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Janusza Gniatkowskiego ”Apasjonata”, Gmina Poraj dziękują serdecznie współorganizatorom: Starostwu Powiatowemu w Myszkowie, Jadwidze Wiśniewskiej – Posłance do Parlamentu Europejskiego, Centrum Integracji Społecznej w Poraju, Radzie Sołeckiej z Poraja oraz ZASP za zaangażowanie w realizację Festiwalu i wsparcie.
Gorąco dziękujemy sponsorom Festiwalu: firmie „PRIMPOL AGD”z Poraja, Międzypowiatowemu
Bankowi Spółdzielczemu z Myszkowa, „Hotelowi Kinga” z Żarek Letniska oraz firmie „CHEMEKS” z Poraja za wsparcie finansowe i rzeczowe.
Dziękujemy patronom Medialnym VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego: Radiu OPOLE, Radiu NAKŁO, Radiu BOGORIA, Polskiemu Radiu Chicago,
telewizji ORION, TVP Katowice, Gazecie Myszkowskiej, Gazecie Częstochowskiej, Dziennikowi Zachodniemu oraz Kurierowi Porajskiemu.